Skąd wziąć kryptowaluty?

Krzysztof Jagielski
09.03.2020

Kryptowaluty rozpalają wyobraźnię inwestorów na całym świecie, ponieważ uchodzą za świetne narzędzie do pomnażania „normalnych” pieniędzy. Kiedy startowały, pewnie nikt nie spodziewał się, że osiągną tak ogromny sukces. Największe i najmocniejsze kryptowaluty – na czele z Bitcoinem – są wyceniane na setki i tysiące dolarów, a w okresach tak zwanej bańki ich wartość rośnie w błyskawicznym tempie. Aby zostać kryptowalutowym inwestorem trzeba oczywiście zacząć od zakupu lub wydobycia konkretnych cyfrowych monet. W tym poradniku dla początkujących podpowiadamy, skąd wziąć kryptowaluty.

Wydobycie (mining)

Wspominamy o tym na samym początku, choć jednocześnie zaznaczamy, że absolutnie nie jest to propozycja dla początkujących. Wydobyciem kryptowalut zajmują się tzw. górnicy, czyli osoby udostępniające moc obliczeniową swoich komputerów do tworzenia łańcuchów bloków. Aby miało to sens, potrzebne są bardzo mocne maszyny – nazywane potocznie koparkami. Koszt zakupi i eksploatacji koparki jest na tyle wysoki, że w praktyce, przy standardowych cenach kryptowalut, jest to „zabawa” tylko dla profesjonalistów.

Warto wiedzieć

Wydobycie kryptowalut na całym świecie pochłania takie ilości energii elektrycznej, jakie zużywa kilka średniej wielkości krajów razem wziętych.

Zakup w kantorze

Opcja najwygodniejsza, ale jednocześnie najdroższa. Zakup w kantorze nie różni się niczym od nabycia każdej innej waluty. Po prostu wchodzimy na stronę dowolnego kantoru oferującego kryptowaluty, wybieramy interesującą nas monetę i kupujemy ją za złotówki, dolary, euro itd. Oczywiście cena nie jest rynkowa, ponieważ kantor musi na takiej transakcji zarobić. Zaletą tej metody jest natomiast wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji.

Zakup na giełdzie

Giełdy kryptowalut to najpopularniejsze miejsca zakupu cyfrowych monet. Po założeniu konta możemy już dać zlecenie na nabycie określonej ilości kryptowaluty – na przykład połowy Bitcoina. Ustalamy cenę, za jaką jesteśmy gotowi dokonać zakupu i czekamy na oferenta. Cały proces odbywa się automatycznie. Po zrealizowaniu zlecenia kryptowaluta jest zapisywana na koncie użytkownika, skąd może ją przenieść np. do wirtualnego czy fizycznego portfela. Giełda nalicza od transakcji prowizję.

Zakup bezpośrednio od posiadacza

Metoda, o której warto wspomnieć, natomiast raczej się jej nie poleca. Istnieje możliwość zakupu kryptowaluty z pominięciem pośredników. Wówczas posiadacz przesyła ją nabywcy na wskazany adres, rozliczając się czy to normalną walutą, czy inną cyfrową monetą. Oferentów można znaleźć na forach poświęconych kryptowalutom. Zaznaczamy natomiast, że jest to rozwiązanie mało bezpieczne – nigdy nie mamy 100% gwarancji, że sprzedający będzie uczciwy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie