Bankowy Fundusz Gwarancyjny – ochrona dla Twoich pieniędzy

Mateusz Nowak
10.04.2017

Każdy wie, że relatywnie najbezpieczniejszą formą przechowywania oszczędności jest umieszczenie ich w banku. Jednak ostatnie lata pokazały, że nawet największe instytucje finansowe mogą upaść, a system bankowy wcale nie jest taki niezawodny, jak mogłoby się wydawać. Mimo to lokowanie środków w banku wciąż jest rozsądnym wyborem, ponieważ kapitał jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na czym polega działanie tej instytucji? Przeczytaj.

Czym właściwie jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

BFG powstał w 1995 roku, co było wynikiem potężnych zawirowań na rynkach finansowych i niepewnej kondycji polskiego sektora bankowego. Klienci po prostu bali się umieszczać swoje środki w bankach. Fundusz miał być odpowiedzią na te obawy.

Zgodnie z prawem każdy bank działający w Polsce musi należeć do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Idea jego działania jest prosta. Jeśli jakiś bank upadnie, to pozostałe mają obowiązek niejako „zrzucić się” na pokrycie strat jego klientów. Dzięki temu depozyty są zawsze chronione, ale tylko do określonej kwoty.

Jaka jest wysokość chronionego depozytu?

Ta kwota zmieniała się przez lata, a obecnie funkcjonuje umowa z 2011 roku. Zgodnie z nią każdy klient jest objęty ochroną depozytu do kwoty 100.000 euro, czyli (w zależności od aktualnego kursu) do 420-430 tysięcy złotych. Dla większości osób są to niewyobrażalne pieniądze, dlatego można powiedzieć, że gwarancja BFG jest w zupełności wystarczająca.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli bank, w którym trzymasz swoje środki upadnie, to Bankowy Fundusz Gwarancyjny (czyli de facto inne banki) zwrócą Ci do 100.000 euro. Dotyczy to jednak wyłącznie banków krajowych. Pamiętaj więc, że ochrona BFG nie zadziała, jeśli pieniądze trzymasz w banku zagranicznym lub lokujesz je w instytucjach pozabankowych, nazywanych pejoratywnie piramidami finansowymi (słynny przypadek Amber Gold).

Czym jeszcze zajmuje się BFG?

Zadaniem BFG jest nie tylko reagowanie w razie upadłości jakiegoś banku, ale także minimalizowanie ryzyka wystąpienia takiej sytuacji. Dlatego Bankowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco monitoruje sytuację finansową zrzeszonych banków.

Kiedy następuje wypłata środków zdeponowanych w upadłym banku?

Zgodnie z prawem procedura musi ruszyć niezwłocznie, co w praktyce oznacza, że następuje to już w dniu ogłoszenia zawieszenia działalności banku przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pieniądze powinny trafić na inne konto klienta w ciągu maksymalnie 20 dni roboczych, ale za zgodą KNF termin ten może zostać wydłużony o kolejnych 10 dni roboczych.

Ważne jest to, że swoje pieniądze odzyska KAŻDY deponent, ale tylko do kwoty 100.000 euro. Jeśli więc masz więcej oszczędności, rozsądnie będzie podzielić je między kilka banków tak, aby w żadnym z nich wysokość depozytu nie przekraczała sumy gwarancyjnej BFG.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie