Czym jest polecenie zapłaty?

Antoni Kwapisz
21.01.2019

Polecenie zapłaty to bardzo wygodny sposób na regulowanie swoich zobowiązań wobec np. dostawców mediów czy operatorów komórkowych. Dzięki temu mechanizmowi można praktycznie zautomatyzować przelewy za wystawione rachunki i tym samym mieć pewność, że przez zapominalstwo dojdzie do jakiegoś opóźnienia. Przeczytaj, jak w praktyce działa polecenie zapłaty i jak je uruchomić.

Polecenie zapłaty, czyli…

Chodzi tutaj po prostu o dyspozycję, na podstawie której bank przekaże należną kwotę zdefiniowanemu i uprawionemu odbiorcy. Przykładowo: jeśli uruchomisz polecenie zapłaty na rzecz zakładu energetycznego i otrzymasz rachunek na kwotę 200 złotych, to nie musisz go opłacać zwykłym przelewem. Bank zakładu energetycznego zwróci się z wnioskiem do Twojego banku, w efekcie czego opłata zostanie pobrana automatycznie. Szybkie, łatwe i skutecznie zabezpiecza przed powstaniem zadłużenia.

Polecenie zapłaty do świetne rozwiązanie dla osób zapominalskich i zabieganych, które nie chcą tracić czasu na osobiste regulowanie rachunków. W ten sposób można rozliczać się m.in. z:

  • Dostawcami energii (prądu, gazu)
  • Zakładem wodociągowym
  • Operatorem telefonii komórkowej
  • Dostawcą Internetu
  • Dostawcą kablówki czy telewizji cyfrowej
  • Niektórymi ubezpieczycielami

Uwaga!

Polecenia zapłaty nie należy utożsamiać z przelewem stałym. W tym drugim przypadku przelew jest realizowany zawsze w takiej samej kwocie, co oczywiście nie sprawdzi się w sytuacji, gdy otrzymujemy rachunki o różnej wysokości, uzależnionej np. od zużycia mediów.

Jak uruchomić polecenie zapłaty?

Przede wszystkim musisz się upewnić, czy dostawca usługi w ogóle korzysta z takiej opcji. Sprawdzisz to na jego stronie internetowej lub dzwoniąc na infolinię. Gdy już wiesz, że możesz złożyć dyspozycję polecenia zapłaty na rzecz konkretnej firmy, pozostaje Ci już tylko przejście całej procedury bankowej.

Pierwszym krokiem jest wypełnienie specjalnego formularza, który pobierzesz ze strony dostawcy usługi. Formularz trafi następnie do banku Twojego kontrahenta, który przekaże go Twojemu bankowi. Usługa zostanie uruchomiona automatycznie, ale pamiętaj, że bank może Cię obciążyć opłatą za każdą transakcję realizowaną według mechanizmu polecenia zapłaty – stawki wynoszą do kilku złotych.

Polecenie zapłaty można oczywiście w każdej chwili odwołać. Bez wątpienia warto się zainteresować tą opcją, ponieważ jest ona bardzo wygodna, a czasami też opłacalna – niektórzy dostawcy mediów oferują klientom rabaty za uruchomienie polecenia zapłaty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie