Inflacja zjada Twoje oszczędności. Jak to możliwe?

Remigisz Szulc
17.04.2017

Gromadzisz oszczędności? To się chwali, bo dzięki temu nie dasz się zaskoczyć jakieś kryzysowej sytuacji. Musisz jednak wiedzieć, że Twoje oszczędności są narażone na uszczuplenie. Ich największym wrogiem jest inflacja, która czasami niweczy sens lokowania środków w bezpiecznych produktach finansowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak inflacja zjada Twoje oszczędności.

Teoretyczna a realna wartość pieniądza

Inflacja to naturalne zjawisko ekonomiczne. Jej pojawienie się w gospodarce powoduje, że spada siła nabywcza pieniądza – czyli wszystko drożeje. Odwrotnością tej sytuacji jest deflacja. Pisząc najprościej 100 złotych w okresie deflacji ma większą wartość niż w okresie inflacji. To duży paradoks, z którego jednak trzeba sobie zdawać sprawę.

Co mają do tego Twoje oszczędności? Bardzo dużo. Jeśli masz na koncie 10000 złotych, to w przypadku 2% inflacji realna wartość tych pieniędzy jest o 2% niższa – to tak, jakbyś miał jednak 9800 złotych. Po prostu kupisz za tę kwotę mniej dóbr niż w sytuacji, gdyby inflacja wynosiła 0%.

Inflacja nie pozwala bezpiecznie pomnażać oszczędności

Wzrost inflacji wpływa nie tylko na realną wartość oszczędności, ale także rewiduje możliwości ich pomnażania. Jak wiadomo najbezpieczniejszym i przez to najpopularniejszym produktem oszczędnościowym są lokaty bankowe. Problem w tym, że ich oprocentowanie od wielu miesięcy jest mizerne i praktycznie osiągnęło dno (wiosną 2017 roku średnie oprocentowanie lokat jest poniżej 2%).

Oznacza to, że w przypadku inflacji wynoszącej 2%, na lokacie nie tylko nie można zarobić, ale można wręcz realnie stracić! Ewentualne odsetki, po odliczeniu podatku Belki (19%) zostaną bowiem „zjedzone” przez wskaźnik inflacji. Dlatego deponowanie oszczędności na tak nisko oprocentowanych lokatach jest nierozsądne.

Pamiętaj

Aby założenie lokaty bankowej miało sens, należy wybrać produkt o oprocentowaniu netto (po odliczeniu podatku Belki) wyższym niż aktualny wskaźnik inflacji. Ponieważ inflacja może się zmieniać z miesiąca na miesiąc, bezpiecznie jest zachować minimum 1% próg różnicy.

Jeśli więc chcesz, aby Twoje oszczędności przyniosły sensowny zysk...

… to musisz zacząć rozglądać się za mniej bezpiecznymi produktami inwestycyjnymi. Wybór zależy od posiadanego kapitału, ale także Twoich zainteresowań. Jest wiele dziedzin, w które można inwestować (sztuka, alkohole, złoto, biżuteria, nieruchomości, giełda etc.), jednak trzeba na to poświęcić znacznie więcej czasu i liczyć się z możliwością straty. Znacznie większej niż w przypadku wzrostu inflacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie