Jak sprytnie korzystać z depozytów bankowych?

Andrzej Winnicki
08.11.2022

Depozyty bankowe to bardzo bezpieczne instrumenty inwestycyjne, dostępne dla każdego, kto ma trochę oszczędności i konto w banku. Najpopularniejsze depozyty to oczywiście lokaty i konta oszczędnościowe. Choć oprocentowanie nie rozpieszcza i nie daje szans na ochronienie oszczędności przed inflacją, to jednak są sposoby, aby wycisnąć korzyści z bankowych depozytów do maksimum. Sprawdź nasze wskazówki.

Regularnie analizuj oferty depozytów

Warto być na bieżąco z tym, co oferują nam banki. Sytuacja na rynku depozytów może się zmieniać z tygodnia na tydzień, dlatego nie podejmuj raptownych decyzji. Jeśli widzisz, że czołowy bank właśnie podniósł oprocentowanie lokat, to możesz mieć pewność, że konkurencja za chwilę spróbuje go przebić. W śledzeniu ofert depozytów bardzo pomagają internetowe porównywarki lokat i kont oszczędnościowych.

Maksymalizuj zysk z depozytu

Mamy tutaj na myśli unikanie rozwadniania kapitału. Jeśli np. masz do dyspozycji 50 000 zł, które możesz włożyć na depozyt bankowy na dłuższy czas (nie będziesz potrzebować tych pieniędzy), to lepiej będzie poszukać jednej atrakcyjnej lokaty czy konta oszczędnościowego, niż dzielić środki na kilka mniejszych kupek.

Wiele zależy tutaj oczywiście od kwestii technicznych, czyli ostatecznej wysokości oprocentowania i częstotliwości naliczania odsetek, natomiast w większości przypadków lepszy zwrot może przynieść umieszczenie większej kwoty na jednej lokacie/koncie oszczędnościowym.

Przenoś środki z jednego banku do drugiego bez mrugnięcia okiem

Wierność swojemu bankowi nie jest wskazana. Gdy kończy Ci się założona lokata, a wiesz, że w innym banku dostaniesz lepszą ofertę depozytową, to bez zawahania przenieś swoje środki do konkurencji. Rób tak cały czas, aby Twoje pieniądze mogły rzeczywiście pracować.

Wybieraj krótkoterminowe depozyty, aby nie przegapić lepszych okazji

Ta wskazówka szczególnie dobrze sprawdza się w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy wciąż w cyklu podnoszenia stóp procentowych. Dopóki się on nie zakończy, to nie ma sensu lokować swoich oszczędności np. na rocznej lokacie. W tym czasie z dużym prawdopodobieństwem pojawią się o wiele korzystniejsze oferty. Dlatego warto skupić się na lokatach 3- lub 6-miesięcznych, a najlepiej na kontach oszczędnościowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie