Czasy, gdy w każdym banku mogliśmy bez trudu znaleźć zupełnie darmowe i funkcjonalne konta bankowe, popularne ROR-y, już dawno minęły. Dziś osoba, która szuka dla siebie nowego rachunku, naprawdę ma ból głowy. Banki wprowadzają kolejne opłaty, a przecież rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe nie pozwalają w żaden sposób zarobić na gromadzonym na nich kapitale. Czym więc kierować się przy wyborze konta bankowego? Przede wszystkim tymi 5 kluczowymi kwestiami.
- Opłaty – dla większości z nas mają decydujące znaczenie przy wyborze konta. Warto zdecydować się na rachunek, którego utrzymanie nic nie kosztuje – jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to absurdem jest fakt, że bank za możliwość gromadzenia kapitału klienta żąda jeszcze opłaty. Ważne są jednak wszelkie koszty dodatkowe – może się bowiem okazać, że prowadzenie konta jest darmowe, ale już używanie karty płatniczej sporo kosztuje.
- Funkcjonalność – w dobie bankowości internetowej trzeba zwrócić uwagę na to, jakie możliwości daje zwykłe konto. Czy można się do niego zalogować z poziomu urządzenia mobilnego, najlepiej przez dedykowana aplikację? Czy można uzyskać dostęp do teleserwisu? Czy można ustawić dowolną liczbę poleceń zapłaty? Czy bank księguje przelewy w weekendy? Są to bardzo ważne kwestie dla osób aktywnie korzystających z konta bankowego.
- Karta płatnicza i bankomaty – zmorą dzisiejszych czasów jest to, że banki każą sobie płacić za prowadzenie karty płatniczej do konta. Opłaty można uniknąć, ale trzeba wykonać określoną liczbę transakcji w miesiącu lub wydać wskazaną minimalną kwotę. Do tego dochodzą „kary” za wypłacanie pieniędzy z bankomatów innych niż te należące do wystawcy karty. Dlatego dobrze jest poszukać takiego konta, do którego otrzymamy darmową kartę płatniczą, z opcją płatności internetowych oraz dostępem do jak największej sieci darmowych bankomatów.
- Preferencje klienta – nie każdy oczekuje od banku najnowocześniejszych rozwiązań. Są klienci, którzy i tak będą wypłacać większe sumy w okienkach lub dokonywać płatności w kasie. Dla nich rachunki z masą dodatków typowo internetowych są pozbawione sensu – w takim przypadku lepiej więc wybrać konto, które gwarantuje darmową obsługę w placówce banku. Młodsi klienci z kolei nie mają ani czasu, ani ochoty na odwiedzanie siedzib banków. Dla nich najlepszym wyborem będzie więc konto w pełni internetowe.
- Zasady panujące w banku – Internet jest świetnym źródłem wiedzy na temat banków i oferowanych przez nie kont. Warto poszukać opinii klientów, którzy już mają do czynienia z danym rachunkiem – być może większość przeklina dzień podpisania umowy? Warto również sprawdzić, jak często dany bank zmienia swoją tabelę opłat i prowizji – będzie to dobry trop w ustalaniu, czy oferowane obecnie warunki nie zmienią się zbyt szybko.
Na szczęście ewentualny błąd w wyborze konta bankowego można dziś łatwo naprawić. Klient ma prawo w dowolnym momencie zerwać umowę i przenieść swoje środki na inny rachunek, w czym z chęcią pomoże bank, do którego te pieniądze mają trafić. Mimo to naprawdę warto przyłożyć się do wyboru rachunku, sprawdzić warunki, przeczytać umowę i rzetelnie ocenić, czy ta oferta odpowiada naszym potrzebom.