Konto dla firm - ile kosztuje prowadzenie? Rodzaje opłat za konto firmowe

Andrzej Winnicki
26.06.2019

Zaleca się, by każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, nawet jednoosobową, posiadał konto dla firm. Tego typu produkt finansowy znajduje się w ofercie wielu banków. To sprawia jednak, że znacznie trudniej się zdecydować na jeden konkretny. Oczywiście jak to bywa, największe różnice są w opłatach. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, gdy chce się otworzyć konto firmowe?

W jakim banku otworzyć konto firmowe?

Dzisiaj bez konta bankowego właściwie trudno w ogóle prowadzić firmę. Na każdym kroku trzeba liczyć się z koniecznością rozliczania się w ten sposób. Z konta firmowego wykonuje się przelewy, np. do ZUS, US, przesyła się wynagrodzenia dla pracowników, ale również wynagradza kontrahentów, spłaca się kredyty itp. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, by wszystko działało bez zarzutów, by obsługa klienta była sprawna, ale i by nie płacić zbyt wiele za prowadzenie rachunku. Takie konto dla firm z niskimi opłatami możesz znaleźć na HotMoney, gdzie przedstawiono najpopularniejsze oferty. Dzięki temu ma się możliwość poznania szczegółów rachunku oraz jednym kliknięciem przejścia do formularza z wnioskiem.

A jaki bank wybrać? Wielu przedsiębiorców decyduje się na otwarcie konta firmowego w banku, w którym posiadają już konto osobiste. Czy takie postępowanie jest słuszne? Nie zawsze. Czasami lepiej jest zapoznać się z innymi ofertami, bo mogą być bardziej korzystne. W przypadku rachunków firmowych trzeba być bardzo dociekliwym, ponieważ łatwo jest przeoczyć jakieś opłaty. A zmiana konta firmy nie jest tak prosta, jak osobistego, gdy pojawi się lepsza oferta. Warto wybrać taki rachunek, by go później nie trzeba było zmieniać. Jest to bowiem bardzo uciążliwe.

Konto dla firm - ile kosztuje prowadzenie?

A o jakich kosztach należy mówić w przypadku kont firmowych? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wiele banków oferuje przedsiębiorcom bezpłatne konta. Trzeba jednak wiedzieć, że 0 zł w tym wypadku to często po prostu zniesienie opłat za prowadzenie rachunku. Jednak za pozostałe usługi należy zapłacić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? To, że konto jest bezpłatne, wcale nie musi być bezwarunkowe. Owszem, są oferty banków, w których nic się nie płaci przez cały okres trwania umowy. Jednak wiele jest takich, w których aby konto było bezpłatne, trzeba spełnić określone obostrzenia. Jakie? Może być to zapewnienie wpływu o konkretnej wysokości. Może się też zdarzyć, że konieczne będzie wykonanie przelewu do ZUS, jeśli do konta wydawana jest karta, bywa, że trzeba dokonać nią określonej ilości transakcji.

Są i takie banki, które wymagają wniesienia opłaty za prowadzenie rachunku. Wynosi ona od kilku do kilkunastu złotych. Jednak taka zapłata może być gwarancją, że za nic więcej nie trzeba będzie już zapłacić. Warto więc dobrze się zastanowić, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla firmy.

Rodzaje opłat dla posiadaczy kont firmowych

Oczywiście płatność za prowadzenie rachunku firmowego to nie wszystko. Okazuje się, że niewiele jest banków, które oferują bezpłatne przelewy. Bywa tak, że w ramach jednego miesiąca można wykorzystać określoną pulę. Po jej przekroczeniu za każdą kolejną transakcję należy zapłacić.

Czasami trzeba liczyć się również z koniecznością poniesienia kosztów za wypłaty gotówkowe w bankomatach, placówkach banku. Jeśli więc w firmie obraca się pieniędzmi nie tylko bezgotówkowo, ale i gotówkowo, wówczas dobrze jest wybrać taką ofertę, która zagwarantuje również bezpłatne wypłaty pieniędzy z firmowego konta.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie