Nie myślisz jeszcze o emeryturze? A powinieneś! Z badań wynika, że Polacy są jednym z najmniej przezornych narodów w Europie. Na przyszłą emeryturę oszczędza zaledwie 15% z nas! Choć wszyscy eksperci ostrzegają, że emerytury z ZUS dla dzisiejszego pokolenia 30-latków będą głodowe, to nadal chyba nie traktujemy tego zbyt poważnie. Skoro czytasz ten artykuł, oznacza to, że coś tam jednak się w Twojej głowie tli i nie czujesz się w obecnej sytuacji komfortowo. To pierwszy krok. Kolejnym jest rozpoczęcie gromadzenia pieniędzy z myślą o emeryturze. Do wyboru masz wiele opcji. Przedstawiamy najciekawsze z nich.
Nie mamy oczywiście na myśli przysłowiowej skarpety, ale nieco nowocześniejsze i bezpieczniejsze instrumenty depozytowe. Jeśli masz silną wolę i twardo postanowisz sobie, że bez względu na wszystko będziesz oszczędzać na emeryturę, ta opcja może być dla Ciebie dość interesująca. Możesz np. odkładać co miesiąc stałą kwotę i wpłacać ją na konto oszczędnościowe. Gdy uzbiera się większa sumka, poszukaj dobrze oprocentowanej lokaty i tak przetrwaj do emerytury.
Zalety:
Wady:
Tutaj mamy całą paletę możliwości. Najprostszym rozwiązaniem jest nabycie jednostek funduszy inwestycyjnych za pośrednictwem np. banku czy firmy ubezpieczeniowej. Możesz także założyć rachunek maklerski i samodzielnie inwestować w zakup akcji spółek giełdowych. Do tego dochodzą obligacje skarbowe, certyfikaty, rynek Forex itd.
Zalety:
Wady:
Jeśli masz już jakiś kapitał (najlepiej pokaźny), możesz rozważyć jego ulokowanie na rynku prywatnym i czerpać z tego tytułu bieżących korzyści finansowych lub liczyć na zyski długofalowe. Naturalnym wyborem są oczywiście nieruchomości. Z wynajmu kilku mieszkań na emeryturze można bardzo dobrze żyć, cały czas pozostają właścicielem majątku. Opcji jest znacznie więcej, a najpopularniejsze inwestycje prywatne to: sztuka, przedmioty kolekcjonerskie, metale szlachetne.
Zalety:
Wady:
Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to produkty zaliczane do tzw. III filaru. Oszczędności z myślą o emeryturze może na nich gromadzić każdy. Opłaca się to jednak tylko przy założeniu, że zebrane środki zostaną wypłacone dopiero po 60. (IKE) lub 65. (IKZE) roku życia. W przeciwnym razie trzeba będzie zapłacić 19% podatek Belki i z planowanych zysków może nic nie wyjść.
Szczególnie ciekawym produktem jest IKZE, które daje bieżące korzyści w postaci odpisu podatkowego. Jednak po ukończeniu 65. roku życia i wypłacie zgromadzonych środków, trzeba będzie zapłacić od nich podatek w wysokości 10%. Środki na IKE są całkowicie zwolnione z podatku (w przypadku wypłaty po 60. roku życia).
Zalety:
Wady:
jest to typowy produkt ubezpieczeniowy, który został wzbogacony o opcję gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Firmy ubezpieczeniowe pobierają składkę (zwykle dość wysoką), która jest inwestowana na rynkach kapitałowych. Można znaleźć oferty gwarantujące posiadaczowi polisy wypłatę środków w wysokości minimum równowartości wpłaconych składek (oczywiście dopiero po zakończeniu okresu obowiązywania polisy).
Dodatkowo klient jest objęty ochroną ubezpieczeniową – jest to ubezpieczenie na życie lub dożycie, co oznacza, że w przypadku jego śmierci przed zakończeniem okresu gromadzenia środków, rodzina otrzyma ustaloną z góry kwotę odpowiadającą sumie składek, które zostałyby wpłacone do końca obowiązywania polisy.
Zalety:
Wady:
W tym artykule tylko sygnalizujemy Ci najciekawsze opcje. Dokładną analizę musisz wykonać samodzielnie. W końcu chodzi tutaj o Twoje pieniądze – te obecne, ale przede wszystkim przyszłe.