Spora cena szczęścia. Ile wynosi podatek od wygranej?

Krzysztof Jagielski
31.01.2016

Nie ma nic za darmo, a jeśli komuś zdarzyłoby się o tym zapomnieć, to bardo szybko przypomni mu o tym fiskus. Nawet mając szczęście trzeba będzie za nie całkiem sporo zapłacić. Chodzi tu oczywiście o wygraną w jakiejś grze czy konkursie. Ile wynosi podatek od wygranej? Czy można go uniknąć? Odpowiedzi znajdziecie w dalszej części artykułu.

Podatek od wygranej – zapłacisz niemal zawsze

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi podatek od wygranej wynosi 10% wartości wygranej – jest to stawka zryczałtowana, bez względu na wysokość wygranej. Jak łatwo policzyć szczęściarz, który np. trafi „szóstkę” w Lotto i wygra 1.000.000 złotych, będzie musiał odprowadzić od tej kwoty aż 100.000 złotych podatku.

Są jednak sytuacje, w których podatek od wygranej nie zostanie nam naliczony. Będzie tak, jeśli wartość wygranej nie przekracza 2280 złotych. Natomiast w przypadku konkursów organizowanych przez środki masowego przekazu, konkursów specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej sportowej i sztuce, próg ten został ustanowiony na poziomie 760 złotych.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyższej wygranej podatek zapłacimy od całej kwoty, a nie tylko od nadwyżki ponad próg zwolniony z daniny.

Co z nagrodami rzeczowymi?

W przypadku nagród rzeczowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wszystko wówczas sprowadza się do obowiązku konkretnego określenia wartości wygranej przez organizatora. Od podanej sumy musimy zapłacić podatek. W praktyce najczęściej jest jednak tak, że organizator konkursu sam w imieniu uczestnika rozlicza się z fiskusem lub przekazuje nagrodę + wartość pieniężną pokrywającą daninę

Podkreślmy, że podatek od wygranej zawsze opłaca organizator konkursu czy loterii, czyli po prostu odlicza wartość daniny od wygranej. Natomiast z nagrodą rzeczową jest nieco trudniej. Zgodnie z zasadami w takiej sytuacji organizator powinien zażądać od wygranego wpłacenia na jego konto kwoty odpowiadającej 10% podatkowi. Wówczas jednak dochodziłoby do bardzo kłopotliwych sytuacji, gdy np. szczęśliwca nie stać na taki wydatek. Dlatego, jak wspomnieliśmy, z reguły nagrody rzeczowe mają już opłacony podatek lub też w konkursach do wygrania są nagrody łączone – rzeczowa i pieniężna na pokrycie daniny.

Sprzedaż nagrody? Przygotuj się na kolejny podatek

Bywają sytuacje, w których zamiast nagrody rzeczowej wolelibyśmy gotówkę. Wówczas oczywiście pojawia się pomysł sprzedaży wygranej. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak trzeba się liczyć z koniecznością odprowadzenia kolejnego podatku od wzbogacenia. Zostanie on naliczony w momencie, gdy sprzedaż nagrody nastąpi przed upływem 6 miesięcy od wygranej. Ten okres liczymy od ostatniego dnia miesiąca, w którym udało nam się wygrać. Po 6 miesiącach fiskus już się nami nie zainteresuje.

Ważne!

Trzeba jeszcze pamiętać o obowiązku wpisania dochodu ze sprzedaży nagrody w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT-36.

Jeśli nie zdecydujemy się sprzedać nagrody, to nie trzeba jej wartości uwzględniać w zeznaniu podatkowym. Wszystkimi formalnościami zajmie się wówczas organizator konkursu czy loterii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie