W co inwestować małe sumy pieniędzy? 5 najlepszych pomysłów

Maciej Piwowski
22.05.2017

Wiele osób sądzi, że nie nadaje się na inwestorów, ponieważ nie posiada pokaźnego kapitału początkowego. Obecnie jednak inwestowanie jest dostępne praktycznie dla każdego, kto tylko ma ochotę, aby nieco bliżej przyjrzeć się różnym instrumentom finansowym. W praktyce wystarczy już kilka tysięcy złotych kapitału, aby móc zacząć inwestować i pomnażać swój skromny majątek. Przedstawiamy 5 najlepszych pomysłów na inwestowanie małych sum pieniędzy.

  1. Lokaty i konta oszczędnościowe – to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma inwestycji, którą można polecić osobom dysponującym skromnym kapitałem i niemogącym sobie pozwolić na jego utratę. Lokaty i konta oszczędnościowe nie gwarantują sowitego zarobku, dlatego dobrze jest obrać taktykę tzw. inwestowania dynamicznego. Polega ona na ciągłym analizowaniu ofert rynkowych i przenoszeniu środków – nawet co miesiąc – pomiędzy produktami, które aktualnie są najwyżej oprocentowane.
  2. Obligacje – tutaj do wyboru są dwa rozwiązania. Można zdecydować się na bardzo bezpieczny, ale przynoszący mały zysk wariant inwestowania w obligacje państwowe lub podjąć większe ryzyko i kupić obligacje korporacyjne emitowane przez różne spółki.
  3. Fundusze inwestycyjne – na tym poziomie zaczyna się już „zabawa” w poważnego inwestora, ponieważ na funduszach inwestycyjnych można solidnie zarobić, ale też wszystko stracić. Inwestowanie jest jednak nadal bardzo łatwe. Większość banków umożliwia zakup funduszy z poziomu bankowości elektronicznej. Można oczywiście skorzystać z obsługi domu maklerskiego, za co jednak trzeba zapłacić prowizję.
  4. Produkty emerytalne – bardzo bezpieczna i całkiem rozsądna opcja inwestycyjna. W Polsce możemy gromadzić środki na prywatnych kontach emerytalnych IKE lub IKZE (lub na obu z nich). Pomnożyć wpłacone środki pozwala tylko IKZE, z kolei IKE to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć możliwość odliczenia swoich wpłat od podatku dochodowego (szczególnie korzystne dla przedsiębiorców). Minus? Dostęp do środków bez płacenia podatku uzyskuje się dopiero po osiągnięciu konkretnego wieku, a więc jest to strategia inwestycyjna obliczona na wiele lat.
  5. Odkładanie środków na przyszłe inwestycje – jeśli nie dysponujesz prawie żadnym kapitałem, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie po prostu mozolne oszczędzanie pieniędzy i odkładanie równych sum co miesiąc np. na koncie oszczędnościowym. Po pewnym czasie zgromadzisz środki umożliwiające Ci rozpoczęcie przygody inwestora i np. zakup nieruchomości, z której wynajmu można czerpać solidny dochód.

Inwestowanie małych sum pieniędzy jest więc jak najbardziej możliwe i wcale nie musi być obarczone poważnym ryzykiem. Przyjrzyj się dokładnie swojej sytuacji finansowej, przeanalizuj nasze pomysły i wybierz strategię, która pozwoli Ci konsekwentnie budować zabezpieczenie ekonomiczne na przyszłość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie