Zalety i wady lokaty bankowej

Mariusz Siwko
29.05.2020

Lokata bankowa to bardzo popularny sposób na pomnażanie oszczędności. Polacy preferują bezpieczne metody lokowania swoich środków finansowych, a depozyty bankowe są chronione do kwoty 100 tysięcy euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Teoretycznie więc to idealna opcja dla tych, którzy nie mają czasu ani ochoty, by samodzielnie zarządzać inwestycjami. W praktyce jednak lokata bankowa ma istotne wady, z których warto sobie zdawać sprawę przed wpłaceniem na nią pieniędzy. Czytaj dalej.

Zalety lokaty bankowej: nie tylko bezpieczeństwo

Zacznijmy od tego, że lokata bankowa powinna znaleźć się w orbicie zainteresowań każdej osoby, która dysponuje pewnym kapitałem, nie chce trzymać go na zwykłym ROR, a przede wszystkim przedkłada bezpieczeństwo nad duże zyski. W takiej sytuacji ten rodzaj depozytu będzie bardzo ciekawym wyborem.

Lokata to rozwiązanie bezobsługowe. Oznacza to, że jedyny wysiłek po stronie klienta ogranicza się do znalezienia odpowiedniej lokaty i zlecenia przelewu. Resztą zajmuje się już bank, który w okresie obowiązywania umowy gwarantuje określone oprocentowanie depozytu. Ma to tę zaletę, że z góry wiemy, ile zarobimy na danej lokacie.

Zaletą lokaty bankowej jest również to, że zachowujemy stały dostęp do swoich pieniędzy. Depozyt można w każdej chwili wycofać, choć najczęściej wiąże się to z utratą wypracowanych już odsetek.

Lokata bankowa ma też poważne wady

Największą z nich jest niski zysk z lokaty, zwłaszcza w okresie panowania niskich stóp procentowych NBP. Banki od wielu już lat nie są w stanie zaoferować swoim klientom lokat na sensowny procent – dominują depozyty o oprocentowaniu 2-3%, co może i nie brzmi tak źle, gdyby nie pojęcie realnego oprocentowania lokat.

Chodzi tutaj o to, że w warunkach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji depozyt de facto może nie wypracować żadnego zysku. Jeśli np. wpłacamy pieniądze na lokatę 2%, a inflacja w okresie obowiązywania umowy wyniosła 3,5%, to w praktyce jesteśmy na tym interesie stratni – spadła bowiem realna siła nabywcza pieniądza.

Ten mechanizm dostrzega coraz więcej oszczędzających, co skutkuje stopniowym odwrotem od lokat bankowych na rzecz innych produktów inwestycyjnych – jak chociażby obligacje skarbowe równoważone inflacją. Na popularności zyskują również metale szlachetne, na czele ze złotem, które tradycyjnie są dobrą formą zabezpieczania swoich oszczędności przed wysoką inflacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie