Zielona Karta to specyficzny rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, którego posiadanie jest obligatoryjne w przypadku przekraczania granic 14 krajów w Europie – w tym popularnych wśród polskich turystów. Ten dokument potwierdza, że właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce posiada ważną polisę OC. Czy wyrobienie Zielonej Karty jest drogie? Które europejskie kraje jej wymagają? Gdzie ją uzyskasz? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Zieloną Kartę trzeba mieć, aby nie ponieść poważnych konsekwencji finansowych i prawnych w związku ze spowodowaniem wypadku czy kolizji w kraju, w którym posiadanie tego dokumentu jest obowiązkowe. Dzięki Zielonej Karcie nie musimy martwić się kosztami likwidacji wyrządzonej szkody – wszystkim zajmie się nasz ubezpieczyciel, czyli wystawca polisy OC na pojazd.
Warto wiedzieć
Zielona Karta swoją nazwę zawdzięcza temu, że rzeczywiście jest wydrukowana na zielonym papierze. Dokument jest podzielony na dwie części. Gdy dojdzie do kolizji czy wypadku, dolną część należy oderwać i przekazać drugiemu uczestnikowi zdarzenia. Zielona Karta jest wystawiania w standardzie międzynarodowym i zawsze wydawana w języku polskim oraz angielskim lub francuskim.
Aktualnie jest 14 takich państw w Europie. 48 krajów zawarło ze sobą Porozumienie Wielostronne, na mocy którego honorują polisy OC wystawione u siebie. Jeśli jednak wybierasz się samochodem do państwa spoza tego porozumienia, to musisz mieć Zieloną Kartę.
Lista krajów, przy wjeździe do których trzeba okazać Zieloną Kartę, obejmuje:
Rada
W większości przypadków kierowca, który nie posiada Zielonej Karty, zostanie zatrzymany na granicy, gdzie będzie mógł wykupić ten dokument.
W swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Wystarczy, że skontaktujesz się z infolinią wystawcy polisy OC na Twój pojazd i poprosisz o przesłanie Zielonej Karty. W zdecydowanej większości firm ubezpieczeniowych jest to usługa bezpłatna, a koszt Zielonej Karty jest już wliczony w cenę OC.