Najczęstsze problemy podczas likwidacji szkody z OC sprawcy

Andrzej Winnicki
03.06.2019

Stłuczka rozpoczyna lawinę problemów, które nagle spadają na właściciela pojazdu. Nawet jeśli do zdarzenia doszło z winy innego kierowcy, to poszkodowany i tak musi być świadom, że czekają go mniejsze lub większe trudności związane z likwidacją szkody. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Odmowa wypłaty odszkodowania

To najgorszy scenariusz, jaki może spotkać poszkodowanego właściciela samochodu. Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z przeróżnych powodów. I choć nie jest to nagminne, warto wiedzieć, że tego typu sytuacje się zdarzają.

Przykładowo: firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty świadczenia z polisy OC sprawcy (swojego klienta), jeśli na miejscu nie pojawiła się policja, a okoliczności zdarzenia budzą jakiekolwiek wątpliwości. Jest to koronny argument przemawiający za tym, aby nawet do drobnej stłuczki wzywać policję.

Odmowa wypłaty części odszkodowania

To już w zasadzie standard. Ubezpieczyciele robią wszystko, aby obniżyć swoje zobowiązania z tytułu szkody spowodowanej przez klienta. Efekt jest taki, że poszkodowany otrzymuje kosztorys np. uwzględniający naprawę z wykorzystaniem tanich zamienników, a nie części oryginalnych. Innym dobrym przykładem będzie odmowa sfinansowania zakupu nowego fotelika dziecięcego, choć każdy producent w instrukcji podaje, że nawet po małej kolizji fotelik musi zostać wymieniony.

Zaniżenie wartości pojazdu

Temat-rzeka. Ubezpieczyciele nagminnie wręcz zaniżają wartość pojazdów poszkodowanych właścicieli, bo dzięki temu mogą wypłacić niższe odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe sięgają po uśrednione stawki z tabeli Eurotax, co rzadko oddaje faktyczną wartość konkretnego samochodu.

Opieszałość

Wyjątkowo irytująca cecha, która jest charakterystyczna zwłaszcza dla najtańszych ubezpieczycieli. Polskie prawo nakazuje, aby proces likwidacji szkody komunikacyjnej został zakończony w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia. To jednak tylko teoria. Ubezpieczyciele sięgają po różne kruczki, np. proszą o dostarczenie dodatkowych dokumentów czy zasłaniają się koniecznością uściślenia pewnych kwestii, co daje im kolejne dni na zakończenie sprawy. Poszkodowany w tym czasie nie może praktycznie nic zrobić.

Odmowa opłacenia auta zastępczego

Prawo gwarantuje poszkodowanemu kierowcy otrzymanie samochodu zastępczego na czas likwidacji szkody z tytułu polisy OC sprawcy. Ubezpieczyciele masowo jednak kombinują, by zdjąć ten obowiązek ze swoich barków. Z odmową opłacenia samochodu zastępczego mogą się np. spotkać kierowcy, którzy nie udowodnią, że auto jest im absolutnie niezbędne do pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie