Sprawdź, od czego zależy wysokość składki OC

Mateusz Nowak
02.01.2016

Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi w Polsce nieco ponad 400 złotych. Nie ma złudzeń, że będzie rosła, bo ubezpieczyciele ponoszą coraz wyższe koszty związane z likwidacją szkód. Wymuszają to także wciąż zmieniające się przepisy unijne. Przeciętny kierowca płaci i płacze, ale raczej nie zdaje sobie sprawy, od czego tak naprawdę zależy wysokość składki OC. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości.

Co Towarzystwo Ubezpieczeniowe bierze pod uwagę obliczając składkę OC?

Pewne czynniki są niezmienne, inne natomiast mają znaczenie w przypadku konkretnych regulacji obowiązujących w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Kluczowe są jednak dwa filary ceny ubezpieczenia:

  • Samochód
  • Właściciel

Firma ubezpieczeniowa obliczając wysokość składki najpierw skupi się na informacjach na temat konkretnego samochodu, który będzie objęty ubezpieczeniem. Tutaj liczą się:

  • Marka pojazdu – dlaczego ma znaczenie? Ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają dostęp do statystyk wypadków i doskonale wiedzą, które marki samochodów najczęściej biorą udział w kolizjach. I tak więcej zapłaci właściciel auta niemieckiego. Nie bez znaczenia jest także klasa pojazdu – droższe ubezpieczenie obejmie samochód luksusowy, którego naprawa po prostu jest znacznie bardziej kosztowna.
  • Wiek auta – najtańsze ubezpieczenia OC oferowane są właścicielom aut względnie nowych. Analogicznie dużo więcej zapłacą C, którzy są posiadaczami wiekowych czterech kółek. Powód jest prosty – wynika to z potencjalnego ryzyka awarii mogących mieć wpływ na wystąpienie wypadku czy kolizji.
  • Pojemność silnika – bardzo ważny parametr, od którego bezpośrednio zależy wysokość składki. W Polsce generalnie obowiązuje klasyczny podział: inne stawki płaci się za samochód o pojemności silnika do 1 litra, inne dla przedziału od 1 do 1,2 litra, kolejny przedział to 1,2 do 1,4 litra, 1,4 do 1,6, 1,6 do 2 litrów i powyżej 2 litrów. Chodzi o to, że większa pojemność silnika zwykle oznacza większą moc, a więc wzrost ryzyka wypadku.

Dlaczego ważny jest także właściciel?

Drugim zbiorem parametrów wpływających na ostateczną cenę ubezpieczenia jest właściciel auta. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę takie informacje, jak:

  • Dotychczasowe zniżki za bezszkodową jazdę – jeśli kierowca ma już jakiś staż za kółkiem i w przeszłości był właścicielem kilku pojazdów, to z pewnością wypracował sobie zniżki – oczywiście pod warunkiem, że nie doprowadził do żadnych kolizji. Wówczas może liczyć na dużo niższą składkę. Zupełnie inaczej jest w przypadku kierowców niedoświadczonych – oni niestety będą płacić znacznie więcej.
  • Wiek kierowcy – zawsze dużo wyższą składkę zapłaci kierowca, który nie osiągnął jeszcze – w zależności od kryteriów ubezpieczyciela – 26. lub 29. roku życia. Głębiej do kieszeni będzie też musiała sięgnąć osoba, która prawo jazdy ma krócej niż 3 lata.
  • Stan cywilny i płeć – tak, ubezpieczyciele również biorą to pod uwagę. Generalnie niższe składki płacą kobiety, a szczególnie te posiadające dzieci – w oczach Towarzystwa Ubezpieczeniowego są one po prostu mniej ryzykownymi klientami. Na zniżkę może liczyć także żonaty mężczyzna, który ma potomstwo. Zdecydowanie najmniej uprzywilejowani są natomiast młodzi, bezdzietni kawalerowie.
  • Miejsce zamieszkania – najdroższe ubezpieczenia opłacają osoby mieszkające w dużych aglomeracjach, gdzie ryzyko stłuczki jest najwyższe. Zniżki otrzyma mieszkaniec miasteczka lub wsi, szczególnie wtedy, gdy garażuje swój samochód.

To właśnie te informacje mają kluczowy wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC. Weźmie je pod uwagę każdy ubezpieczyciel. Nie warto wprowadzać go w błąd, bo jeśli oszustwo wyjdzie na jaw, to czekać nas będą poważne konsekwencje, włącznie z wypowiedzeniem ubezpieczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie